سفارش تبلیغ
صبا ویژن
مسابقه بزرگ وبلاگ نویسی انقلاب ما
[ و روایت شده است که امام علیه السلام کمتر به منبر مى‏نشست که پیش از خطبه نگوید : ] مردم از خدا بترسید که هیچ انسانى بیهوده آفریده نگردیده تا به بازى پردازد ، و او را وا ننهاده‏اند تا خود را سرگرم بى‏فایدت سازد ، و دنیایى که خود را در دیده او زیبا داشته جایگزین آخرتى نشود که آن را زشت انگاشته ، و فریفته‏اى که از دنیا به بالاترین مقصود نایل گردیده چون کسى نیست که از آخرت به کمترین نصیب رسیده . [نهج البلاغه]

شاهد


زندگی با چشمان بسته

فیلم "زندگی با چشمان بسته" ساخته رسول صدر عاملی همچون سایر آثار این کارگردان با رویکردی فرهنگی -تربیتی قابل بررسی ست. فیلم ماجرای رابطه ی عاطفی بین خواهر و برادری ست که تنها مونس هم بوده و اکنون از هم دور افتاده اند.

تأکید قصه بر اثار سوء بدبینی و شک بین مردم جامعه انسان را به یاد آیه ی مبارک "إنّ بعض ظنّ إثم" می اندازد . ظنّ و شکی که زندگی دختر جوانی را تا آنجا به تباهی می کشاند که مادر و پدر قصد کشتن او را می نمایند. این شک و تجسس های بی مورد همسایگان در کار یکدیگر که نمادی از کل اجتماع به حساب می آید در چند صحنه و با عباراتی همچون " اینجا قبلا اینطوری نبود" تقبیح می گردد.

صدر عاملی در این فیلم سعی در به تصویر کشیدن تعصب های بی جای خانواده ها و توجه بیش از حد به حرف مردم داشت. تعصب هایی که حتی رابطه ی دوستانه بلکه عاشقانه ی اعضای یک خانواده را به دشمنی مبدل می کنند و خنده ها را تبدیل به سکوتی مرگ بار می نمایند.

البته جای این سوأل باقیست که چرا در این فیلم حتی یک مورد از خانواده های موفق نشان داده نشد و کارگردان سعی زیادی در سیاه نمایی بیش از حد جامعه داشت. جامعه ای که در آن هیچ زنی امنیت ندارد! می توان گفت این فیلم بیش و پیش از اینکه به اهداف تربیتی خود دست یابد مخاطب را از انسان های مذهبی و مسجد و حجاب و هرچه نماد دین و دینداری ست زده و حتی متنفرمی کند. پدر و مادرهایی که هر روز سه نوبت نماز خود را در مسجد می خوانند و چادر به سر می کنند و در مقابل بی آنکه با فرزندشان صحبتی نمایند و فقط بنا بر حرف مردم! قصد کشت او را آن هم با چاقو و آن هم در خواب می نمایند!! دیگر جایی برای ذره ای احترام در دل بیننده باقی نمی گذارند!

از نظر سینمایی، "زندگی با چشمان بسته" علی رغم بهره گیری از بازیگران موفق ، نمونه ای ضعیف به حساب می آید که با کارهای قبلی کارگردان قابل مقایسه نیست. صحنه های پراکنده و ابهام بیش از حد قصه که پیدا بود به منظور گرفتن مجوز پخش می باشد داستان را به چنان نابودی ای کشانده بود که به شوخی گفتم: این فیلم تست آی کیو ی بینندگانه! کارگردان می خواد ببینه کی می تونه بفهمه چی شد!

نقش اول فیلم دختری ست که نمی تواند حتی با پدر و مادر خود حرف زده و از پاکدامنی خود دفاع کند آن هم دختری که وکیل است و تمام کارش این است که با چرب زبانی دل آدم های قلچماق را به دست بیاورد و مثل عیّاران گذشته خود را برای رسیدن به عدالت بدنام کند، و اتفاقا در کار خود خیلی هم موفق است . این تناقض تا آخر فیلم ذهن مخاطب را رنج می دهد که جناب کارگردان بالاخره در این جامعه می شود حرف زد یا نمی شود؟

جای جای فیلم توهین آشکار به حجاب و به ویژه چادر بدون هیچ پرده پوشی ای دیده می شد.

نکته ی دیگر حضور همایون ارشادی در این فیلم می باشد . بازیگری که با سابقه ی چندین ساله در سینما از بازیگران مطرح و کارکشته به حساب می آید . البته بازیگر کارکشته ای که چند صباحی ست هالیوود نشین شده و بازی در فیلم های هالیوودی همراه با مخلفاتش! را تجربه کرده و حالا پس از کلی در آغوش کشیدن بازیگران زن خارجی هوس وطن به سرش زده! جالب اینجاست که کل حضور او در فیلم "زندگی با چشمان بسته" تنها یک صحنه با یک دیالوگ نیم خطی بود!! و این مسئله درکنار  آن نوشتن نام او با فونت درشت در ابتدای فیلم و نیز تأکید بسیار فیلم بر اینکه آدم می تواند هر جایی برود ؛ هر کاری بکند ؛ هر لباسی بپوشد اما پاک باشد! تنها این قضیه را ثابت می کند که تمام این فیلم فقط و فقط تلاشی بود برای بازگرداندن همایون ارشادی و همایون ارشادی ها به بازار فرهنگ ایران اسلامی! دست مسئولین فرهنگی بی بلا.

 

 



شاهد ::: جمعه 90/6/25::: ساعت 7:45 صبح


>> بازدیدهای وبلاگ <<
بازدید امروز: 104
بازدید دیروز: 149
کل بازدید :591782
 
 > >>اوقات شرعی <<
 
>> درباره خودم<<
مدیر وبلاگ : شاهد[596]
نویسندگان وبلاگ :
اون یکی شاهد (@)[14]


« زبانی دارم که مانند تیغ زهراگین است. با همین زبان از عظمت ملت خود که دارای مکارم بسیار است دفاع می کنم.»
 
 
 
>>لینک دوستان<<
لحظه های آبی
کلبه
بندیر
فصل انتظار
جبهه وبلاگی غدیر
جامانده
اس ام اس های مثبت
پیاده تا عرش
سلمان علی ع
یادداشت های شخصی محسن مقدس زاده
مهربان
سامع سوم
نی نی شاهد
گل آفتابگردون
پا توی کفش شهدا
دریای دل
میم.صاد
سیمرغ
دفاع مقدس
به وبلاگ بر بچون دزفیل(دزفول) خوش اومهِ
یک نفس عمیــــــــــق
طوبای محبت
مهربانی
خاکریز ولایت
هیئت فاطمیون شهرضا
یک جرعه آسمان
عشق نامه
تربت دل
غزه در فلسطین
آنتی التقاط
نگاهم برای تو
حاج آقا مسئلةٌ
حقیقت بهائیت
از این دست
خواهر خورشید
دیسون
نیروی امنیتی
پـــــــــلاک
دکتر علیرضا مخبردزفولی
ناصیران
منم سلام
هنر آشپزی
تمهید سبز
کِلکِ بی کلک
خاک
خاکریز مقاومت دزفول
رحمت خدا
ارمینه
تا اقیانوس(میثم خالدیان)
یاد شهدای اندیمشک
اهدنا الصراط المستقیم
شاعرانه(عبدالرحیم سعیدی راد)
از 57
موجی
ملامحمد علی جولای دزفولی
بانک اشعارعاشورایی(سعیدی راد)
حروف سیاسی
وسعت دل
بُنگروز(پرموز)
ناگهان ترین
سبوحا- حاج اقا جلیلی
کیستی ما(یامین پور)
خورشید عالم تاب
یادداشتهای یک خبر نگار
سراب طنز
مرکز عاشورا دزفول
چوب خدا
راه 57
پایگاه وبلاگ نویسان ارزشی
مسجد حضرت ابوالفضل(ع) اهواز
بچه های مسجد نجفیه دزفول
فاتحان دز
حسین سنگری
الف دزفول
التیام ( شعرهای مستعان)
گروه فعالان مجازی نخیل
بسیجیان پایگاه شهید سیادت
یاد شهیدان و رزمندگان اندیمشک
لبیک یا امام
شهید روح ا...سوزنگر
یک طلبه
پاورقی
خاطراتی شیرین از یک زندگی مشترک
باشگاه خبرنگاران-ویژه نامه شهادت حضرا زهرا(س)
عطار نــــــــــــامه
زن،بصیرت،عفاف و حجاب
نرمافزار مدیریت اطلاعات شهدا(ایثار)
کلیـــــد
میثاق(مسجدامام حسن عسکری دزفول)
خاطرات شهدا
 
 
>>لوگوی دوستان<<
 
 
>>موسیقی وبلاگ<<
 
>>اشتراک در خبرنامه<<
 
 
>>طراح قالب<<